Kikagaku Moyo

Japanese psychedelic band Kikagaku Moyo performs with Moss Folk at Mad Planet on Sept. 30. 

09/22 Sunflower Bean, Kevin Krauter @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

09/22 Rebels in Stereo, Man Random, Sapphire Sea @ Frank’s Power Plant, 2800 S. Kinnickinnic Ave., 9 p.m.

09/22 Voodoohoney presents: The Music of Beyonce @ The Mad Planet, 533 E. Center St., 9 p.m.

09/22 Alex Mercado Trio, Carlos Adames @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/22 King Eye & The Squirts, Casual War @ The Tonic Tavern, 2335 S. Kinnickinnic Ave., 8 p.m.

09/22 Locash, Renee Blair @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

09/22 The Form, The Watchbirds @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 9 p.m.

09/22 Tallan Noble Latz presents the Annual Stevie Ray Vaughan Tribute Show @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

09/22 Juiceboxxx, Psychotic Reaction, Slow Walker, 1996 @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

09/22 Dorothy’s Worst, Dick Satan Trio, Quixotic Control @ Circle A, 932 E. Chambers St., 8 p.m.

09/22 Primal Enemy, Drown the Lifeguard, NSOA, RatBatSpider, You’re Dead, Danny Green, Higher Power @ Club Garibaldi, 2501 S. Superior St., 8 p.m.

09/22 Michael Christmas, Vintage Lee, Shon Mil @ The Miramar Theatre, 2844 N. Oakland Ave., 7 p.m.

09/22 Growler, Pay the Devil @ The Cooperage, 822 S. Water St., 8 p.m.

09/23 Chicken Wire Empire, Chris Castino @ Linneman’s Riverwest Inn, 1001 E. Locust St., 6 p.m.

09/23 Laubrock Crump Smythe Trio @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/23 The Tritonics @ The Tonic Tavern, 2335 S. Kinnickinnic Ave., 4 p.m.

09/23 GGOOLLDD, Surgeons in Heat @ The Cooperage, 822 S. Water St., 7 p.m.

09/23 Creamer Sleepy Gaucho @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 7:30 p.m.

09/23 Young Artist Showcase: Ashley Elle, Elisheva Scheuer, Phillip Zuccarro, Limited Edition, Regan Surges, Trial & Error, Alanna Rose, Edith’s End @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 4 p.m.

09/23 Zoysia Holden, Lotus Fankh, Sextor @ Circle A, 932 E. Chambers St., 8 p.m.

09/23 Milwaukee Record Halftime Show: Devils Teeth @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 12:00 p.m.

09/23 Tyto Alba, Beach Static, Versio Curs @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 9 p.m.

09/24 Kavon Cortez Jones @ Linneman’s Riverwest Inn, 1001 E. Locust St., 7 p.m.

09/24 Guerilla Toss, Complainer, Storm Chaser @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 8 p.m.

09/25 OHMME, Wavy V, Rocket Paloma @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 8 p.m.

09/25 Our City, Your Vote: a hip-hop powered voter engagement initiative @ The Riverwest Public House, 815 E. Locust St., 6:30 p.m.

09/25 JaeBea, Mr New York, Rutger Krueger @ Site 1A, 231 E. Buffalo St. STE1a, 9 p.m.

09/25 Lydia Loveless @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

09/25 YOya, Paper Holland, Boom Forest @ The cooperage, 822 S. Water St., 8 p.m.

09/25 Cigarette Bums, Women, Jared Andrews, Economy Superstar @ High Dive, 701 E. Center St., 9 p.m.

09/25 MC5, Detroit Cobras, Bleed @ Turner Hall Ballroom, 1040 Vel R. Phillips Ave., 7:30 p.m.

09/26 SYML, Flora Cash @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

09/26 Mitch Shiner Trio, TBA @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/26 HAUNTER, Kelli Frances Corrado, Large Print @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 8 p.m.

09/27 Frankie Cosmos @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

09/27 Products, Nastros, Dirty Dancing, Dorth Nakota @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

09/27 Tim Wheln Trio @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/27 Hadden Sayers @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

09/27 Derek Sallmann, Ben Wagner, Michael McKinnon @ Linneman’s Riverwest Inn, 1001 E. Locust St., 7 p.m.

09/27 David Hillyard and the Rocksteady 7, Selector Max, Opiated Black @ The Mad Planet, 533 E. Center St., 9 p.m.

09/27 Immortal Girlfriend, Seasaw, LUXI @ Company Brewing, 735 E. Center St., 9:30 p.m.

09/28 Wookiefoot @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

09/28 Caspa, WOLFBITER, Rilathon, Romy @ The Miramar Theatre, 2844 N. Oakland Ave., 9 p.m.

09/28 Roy McGrath Remembranzas Quartet, Groove Grease @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/28 Long Live the Goat, High Gallows, Fazio @ Circle A, 932 E. Chambers St., 8 p.m.

09/28 The Hungry Williams @ Anodyne Coffee Roasting Co., 224 W. Bruce St., 8 p.m.

09/28 Peter Mulvey @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

09/28 Sean Rowe @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

09/28 Jesús Adrián Romero @ Miller High Life Theatre, 500 W. Kilbourn Ave., 8 p.m.

09/28 Dark Star Orchestra @ The Riverside Theater, 116 W. Wisconsin Ave, 8 p.m.

09/28 Send Medicine, Ravi/Lola, Beach Static @ Frank’s Power Plant, 2800 S. Kinnickinnic Ave., 9 p.m.

09/29 Chachuba, ifdakar, Funk Summit Bass Team @ The Miramar Theatre, 2844 N. Oakland Ave., 8 p.m.

09/29 Ken Thomson’s Sextet, Brett Westfahl Quartet @ The Jazz Estate, 2423 N. Murray Ave., 8 p.m.

09/29 Rock the Burbs 2018: Youth Talent Competition and Concert @ The Corners of Brookfield, 20111 W. Bluemound Rd. Community Corner, 10:30 a.m.

09/29 PHUN (Phish tribute band) @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 9 p.m.

09/29 Bad Bunny @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

09/29 Vinyl Theatre, The Middle Ground @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

09/29 Florida Brothers, Mr. Action @ Circle A, 932 E. Chambers St., 8 p.m.

09/29 Willy Porter Band, Martyn Joseph @ The Pabst Theater, 144 E. Wells St., 8 p.m.

09/29 Greensky Bluegrass, Ghost Light @ The Riverside Theater, 116 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

09/29 Polish Moon Polka Trio @ Black Husky Brewing, 909 E. Locust St., 12 p.m.

09/29 Something to Do, Pretty Beggar, Telethon @ Company Brewing, 735 E. Center St., 9 p.m.

09/29 Jollys, Indonesian Junk, Iron Pizza, Duckling @ The Riverwest Public House, 815 E. Locust St., 8 p.m.

09/30 The Hybrids, System Restore, Avenues, The DUIs @ Frank’s Power Plant, 2800 S. Kinnickinnic Ave., 8 p.m.

09/30 Fox & Branch @ Anodyne Coffee Roasting Co., 224 W. Bruce St., 11 a.m.

09/30 Derek Pritzl & Friends, The Colonel & Edina Flo @ Circle A, 932 E. Chambers St., 8 p.m.

09/30 A New State, Whiskey & the Devil, California Cousins, PAX @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 10 p.m.

09/30 Heavy Lids, BÊNNÍ, The Ornerys @ High Dive, 701 E. Center St., 4:30 p.m.

09/30 Names Divine, Lifetime Achievement Award, North By North, Atheists and Airplanes @ The Riverwest Public House, 815 E. Locust St., 8 p.m.

09/30 Milwaukee Record Halftime Show: Immortal Girlfriend @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 12 p.m.

09/30 Glorious Symphonists @ The Pabst Theater, 144 E. Wells St., 2 p.m.

09/30 Marcus King Band @ Turner Hall Ballroom, 1040 Vel R. Phillips Ave., 8 p.m.

09/30 Fruition, Daniel Rodriguez (of Elephant Revival) @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

10/01 Candace, Haunter @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

10/02 Doomstress, Lost Tribes of the Moon, The Motherthing @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

10/03 Danny Gokey, Tauren Wells, Riley Clemmons @ The Pabst Theater, 144 E. Wells St., 7 p.m.

10/03 Lil Xan @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/03 Carbon Leaf, TBA @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

10/03 Compactor, Mildew, Citizen 2-13, One More Final I Need You, Mommy, Replevin, The Smudge @ Quarters Rock ‘N Roll Palace, 900 E. Center St., 9 p.m.

10/04 Iron & Wine, Erin Rae @ The Pabst Theater, 144 E. Wells St., 7:30 p.m.

10/04 Jared Rabin, The Yellow-Bellied Sapsuckers, The Radio Wranglers @ Anodyne Coffee Roasting Co., 224 W. Bruce St., 8 p.m.

10/04 Shawn Mullins @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

10/04 Logan Mize @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/04 Jakubi @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/04 Seal Eggs, David Poole, The Unitaskers @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 9 p.m.

10/04 CHVRCHES, Lo Moon @ The Riverside Theater, 116 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/04 Eleanor Friedberger, Pill @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

10/05 Robbie Fulks @ The Back Room @ Colectivo, 2211 N. Prospect Ave., 8 p.m.

10/05 Foreigner 4 Ever (Foreigner tribute band), Insane Octane @ Shank Hall, 1434 N. Farwell Ave., 8 p.m.

10/05 Hippo Campus, The Districts @ The Pabst Theater, 144 E. Wells St., 8 p.m.

10/05 Newvices, The Millennium, Clear Pioneer, Skyline Sounds, Mario Lanza @ Cactus Club, 2496 S. Wentworth Ave., 9 p.m.

10/05 NF @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/05 Neck Deep, Trophy Eyes, Stand Atlantic, WSTR @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 7 p.m.

10/05 Halo Circus @ The Rave, 2401 W. Wisconsin Ave., 8 p.m.

10/05 Zeta, The Hullmen, Weather Check @ Bremen Café, 901 E. Clarke St., 9:30 p.m.

10/05 The Mallet Brothers Band @ The cooperage, 822 S. Water St., 8 p.m.

10/05 Reflection of Flesh, Siren of Sorrow, Vermillion, No Conviction @ Frank’s Power Plant, 2800 S. Kinnickinnic Ave., 9 p.m.

10/05 MercyMe @ Miller High Life Theatre, 500 W. Kilbourn Ave., 7:30 p.m.

0
0
0
0
0

Load comments